bitki

Limonun saça faydaları nelerdir? Limon saçı uzatır mı?

Limon, antiseptik özelliği ile sağlığa olan birçok faydasıyla bilinmektedir. Özellikle vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı güçlü bir …

Limon, antiseptik özelliği ile sağlığa olan birçok faydasıyla bilinmektedir. Özellikle vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı güçlü bir antioksidandır. Limonun sağlığa olan sayısız faydası uzmanlar tarafından kabul edilerek daha çok tüketilmesi konusunda tavsiyelerde bulunurlar. Aynı zamanda limon, kozmetik sektöründe de sık sık kullanılmaktadır. Alerjisi ve hassasiyeti olmayanların ciltteki sivilceleri kuruttuğu ve yara izlerini geçirdiği bilinmektedir. Tüm bunların yanında saç bakımında, özellikle saç derisinin sağlıksız olmasından kaynaklı kepeklenme ve saç dökülmesine karşı çok fayda sağlamaktadır. 

LİMONUN SAÇA FAYDALARI

Akdeniz ikliminde yetişen ve herkesi kolaylıkla erişebildiği limonun sağlık olan faydaları ve cilt bakımında olan etkisi dışında saç ve saç derisine de sayısız faydası bulunmaktadır. Özellikle kepek sorunu olanların saçlarına limon kürü uygulaması önerilir. Limonun saç üzerindeki olumlu etkileri şunlardır:

Saç derisinin onarılmasını ve beslenmesini sağladığından dolayı kepeklenmenin durdurulmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle erkeklerin sıklıkla karşılaştığı kepek sorununu büyük oranda çözmektedir.

Limon güçlü bir antiseptik olduğundan dolayı, saç derisinde bakterilerden kaynaklı olan kaşıntılara karşı etkilidir. Bunun için saç kreminin içine 5-6 damla limon sıkarak saç kremiyle birlikte saça masaj yaparak uygulanması tavsiye edilir. Böylece saç derisinde oluşan mikrop ve bakterilerin yok olması sağlanacaktır.

Saçların daha geç yağlanmasına yardımcı olacaktır. Limonun içerisinde bulunan bileşenler saç diplerinde biriken yağlanmayı önlemektedir. Burada yapılması gereken yarım çay bardağı sirke ve yarım çay bardağı limonun karıştırılarak saç diplerine uygulanmasıdır. 7-8 dakika masaj yaparak uygulandıktan sonra durulanır. Düzenli olarak yapılan bu uygulama sayesinde saçların daha geç yağlanması söz konusudur.

Saç diplerinin mikroplardan arınmasını sağlayarak saç derisini daha sağlıklı hale getirmektedir. Böylece saç dökülmesini engelleyerek saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kedi Otunun Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Limonun içerisinde bulunan bileşenler saçların rengini açmaya yarımcı olmaktadır. Kadınlar daha çok saçlarının daha doğal ve açık renkte olması için bu yönteme başvurmaktadırlar. 

Saçların daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. 

Çok fazla işlem görmüş saçların kırıklarını onarır.

LİMONLA YAPILAN SAÇ MASKELERİ

1- Saç rengini açmak için, 1 litre suyun içine 3 limon sıkılır. Limonlu su saça uygulanır ve yaklaşık 1 saat güneşin altında bekletilir. Bu işlem sonucunda saçların rengi açılmaya başlar. Rengi daha çok açılması için birkaç kez yapılmaya devam edilir. Ancak limon yüksek asit içerdiğinden saç derisinde deformasyona neden olabildiğinden dikkatle uygulanması önerilir. 

2- Saç derisindeki bakteri ve mikropların arınması için saç kremine birkaç damla limon sıktıktan sonra saç derisine masaj yaparak uygulanır ve ardından bol su ile durulanır.

3- Sık sık yağlanan saçlar için yarım çay bardağı limon suyu ve yarım saç bardağı sirke karıştırılarak saç diplerine masaj 7-8 dakika uygulanır ve ardından bol su ile durulanır. Limon ve sirke kürü haftada bir kez uygulanır. Limonun asidik yapısından dolayı sık kullanımlarda saç derisinde kuruma ve yıpranmalara neden olabilir. 

4- Saç derisinin bakımı ve saçların daha sağlıklı uzaması için ise yarım çay bardağı limon suyu, 3 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırıp saç diplerinde masaj yaparak uygulanır ve 30 dakika kadar bekletip bol su ile durulanır.

5- Saç derisinin bakteri ve mikroplardan arınması, saçların daha parlak olmasını sağlamak için, 1 çay bardağı limon suyu, yarım çay bardağı su ve yarım çay bardağı sirke karıştırılarak saç diplerine yedirerek uygulanır ve 5 dakika beklettikten sonra durulanır.

Click to comment

Bir Cevap Yazın

En popüler Yazılar

Teknik Özet Gadget'ı Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.
To Top